Odszkodowanie z powodu smogu

Od jakiegoś czasu wiele wspomina się o smogu, o jego szkodliwości dla naszego zdrowia, cały czas ukazują się wiadomości w portalach a propos niego. Podobno jak się mu przeciwstawić, mamy sposobność przykładowo: pozwać gminę za wybrudzony domek, zwłaszcza jego brudną elewację. Co interesujące, mamy prawo również domagać się oddania zapłaty klimatycznej, co potwierdza przyjazny prawnik online.

Jednak w najbardziej istotnej kwestii jaką jest nasze zdrowie, pozew do sądu nie będzie realny z bardzo prostej przyczyny – obłędnie trudno jest uargumentować, że zapylone powietrze miało podły wpływ na stan zdrowia, że przyczyną wybranej choroby jest smog. Taką chorobę miały prawo wywołać pozostałe okoliczności, przykładowo takie jak palenie papierosów, odżywianie, nieprawidłowy tryb życia. W efekcie tego też tego rodzaju pozwy nie docierają do sądów, patrząc na dowody jest to prawdę mówiąc nierealne. Sprawę tą mogłaby naprawić jedynie zmiana zasad prawa, a jak wiadomo państwo z kłopotem smogu jak do tej pory nie potrafi dać sobie rady.

Możemy jeszcze podjąć próbę domagania się zabezpieczenia dóbr prywatnych tego rodzaju jak ewentualność siedzenia na świeżym powietrzu oraz realizowania ćwiczeń, każdodniowy trening osób biegających zwyczajnie jest nierealny przez wzgląd na złą jakość powietrza. W tym przypadku zabieganie o duże odszkodowanie jest możliwe.

Istnieje sposobność, że po pozytywnym zamknięciu rozprawy przez sąd dotyczącej odszkodowania za smog rzuci się cała masa spraw o takim charakterze.