Jak urządzić pokój dla dziecka?

Jak urządzić pokój dla dziecka?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak stworzyć idealną przestrzeń dla swojego dziecka. Podstawową zasadą jest to by pomieszczenie było bezpieczne i funkcjonalne dla naszej pociechy.

Baw się, ucz się, rozwijaj

Tej zasady powinniśmy się trzymać przy urządzaniu pokoju dla dziecka. Pomieszczenie, w którym przebywają najmłodsi domownicy powinno być dla nich przyjazne i naturalnie wspomagać proces uczenia się i rozwoju. Najważniejsze jest jednak to by było bezpieczne. Przed zakupem wyposażenia pokoju sprawdźmy, czy posiada ono wszystkie niezbędne atesty, a produkty, z których są wykonane spełniają normy bezpieczeństwa. Unikajmy też ostrych krawędzi czy mechanizmów w meblach, które mogą być niebezpieczne. Zadbajmy też by wszystko było odpowiednio zmontowane i przymocowane do ścian. Kreatywność dzieci nie zna granic, a pomysły, które nam nigdy nie przyszłyby do głowy dla nich są oczywiste. Zabezpieczmy też wszystkie gniazdka, najlepiej tak by dzieci nie miały do nich dostępu.
Jeżeli urządzamy pokój dla dziecka już starszego ważne jest, by było ono częścią tego procesu. Zaangażowanie całej rodziny w proces urządzania pokoju sprawi nie tylko, że będzie uwzględniało potrzeby dziecka, ale również zacieśni więzi rodzinne i sprawi, że najmłodszy członek rodziny poczuje się równoprawnym domownikiem. Ważne by pokój odzwierciedlał charakter, temperament i zainteresowania jego użytkownika.

Wydziel w pokoju strefy

Pokój dziecięcy pełni wiele funkcji. Jest sypialnią, gabinetem, miejscem zabawy i spotkań z rówieśnikami. Aby był funkcjonalny i dobrze spełniał swoje funkcje, postarajmy się wydzielić w nim odpowiednie strefy. Nawet w małych pomieszczeniach, przy sprawnym planowaniu jest to możliwe. Jeżeli nie dysponujemy dużą powierzchnią, postawmy na meble wielofunkcyjne. Wyposażmy pokój w łóżko, które łatwo z funkcji spania można zmienić w kanapę do spotkań. Pamiętajmy też o ergonomii mebli, które będzie użytkowało dziecko. Odpowiednio dobrane biurko, krzesło i oświetlenie to inwestycja w zdrowy rozwój.
Bardzo istotnym elementem urządzania pokoju dziecięcego jest odpowiednie zorganizowanie miejsca do przechowywania. Pomieszczenie wszystkich ubrań, przyborów szkolnych i zabawek nie jest zadaniem łatwym. Wybierzmy takie meble i rozwiązania, które wykorzystują maksymalnie dostępną przestrzeń. W tym przypadku ciekawym rozwiązaniem są meble na wymiar, dzięki którym możemy stworzyć wyposażenie szyte na miarę.

Bez zmian się nie obejdzie

Dzieci bardzo szybko rosną, a co za tym idzie przestrzeń, w której przybywają musi dostosowywać się do nich. Bardzo dobrym rozwiązaniem w pokojach dziecięcych są meble, które rosną razem z nimi. Możliwość regulowania wysokości biurka, krzesła i zastosowanie mebli o neutralnym wyglądzie spowoduje, że nie będziemy zmuszeni tak często wymieniać wyposażenia. Dlatego przed zakupem pomyślmy zawsze, czy dany mebel za 3-4 lata będzie dalej spełniał swoje funkcje.
Urządzanie pokoju dziecięcego to jeden z najprzyjemniejszych etapów urządzania mieszkania czy domu. Pamiętajmy jednak, że potrzeby dziecka bardzo szybko się zmieniają, dlatego zastosujmy uniwersalne rozwiązania na lata. Ważne jest również by pokój był pokojem marzeń naszego dziecka, a nie tym, o którym my sami zawsze marzyliśmy.